17 let od historického postupu do 1.A třídy

  • Vydáno: 18.06.2022
  • Rubrika: Muži

Pojďme si společně zavzpomínat na historický první postup Staráčku do mužské 1.A třídy. Zaměříme se tedy na sezónu 2004/2005 , která byla zakončena titulem a postupem. Dne 18.6. 2022 uplynulo rovných sedmnáct let od utkání s Kateřinicemi ve kterém staroměstský klub slavil onen postup, podíváme se také na to, jak pokračovaly kariéry hráčů, kteří v něm nastoupili.

1.B třída sk.D:

V 1.B třídě sk. D bylo už několik kol dokonce jasné, že o titul a postup si to rozdají Kateřinice se Starým Městem, přičemž lepší výchozí pozici měl právě staroměstský celek. Staroměští si však svou výhodnou pozici, kterou si získali šňůrou pěti výher v řadě, zkomplikovali nejdříve v 16. kole domácí prohrou s Tískem 0:1 a hned následující víkend prohrou 3:0 na hřišti Libhoště. Po dvou prohrách v řadě se tak Kateřinice dotáhly na rozdíl jediného bodu. Šanci dostat se do čela tabulky devět kol před koncem ale Kateřinice nedokázaly využít. Po vzoru staroměstských totiž v 17. a 18. kole nezískali ani bod, po domácí prohře 1:0 s týmem z Velkých Albrechtic a prohře 2:1 v Metylovicích. Staroměstští se po dvou prohrách dokázali opět nastartovat a další pěti zápasovou vítěznou šňůrou dostali svého soupeře v boji o postup pod tlak a pět kol před koncem tak měli naši chlapci náskok osmi bodů. V sobotu 4. 6. 2005 dokázali staroměstští na domácí půdě porazit tým z Metylovic 2:1 a čekalo se tak na konec zápasu Vlčovice – Kateřinice, ve kterém jakákoliv ztráta bodů Kateřinic určovala mistrem soutěže Staré Město, což se naplnilo a po vlčovickokateřinické remíze 1:1 se ve Staré Městě rozjížděly první oslavy. To bylo znát na výkonu Staroměstských v dalším kole na půdě jedenácté Bašky, kde jsme prohráli 2:1. V posledním kole se utkal ve Starém Městě už jistý mistr s jistým druhým týmem tabulky Kateřinicemi. Staroměští nechali zapomenout na výkon z Bašky a za úžasnou sezónou udělali krásnou vítěznou tečku. Utkání naši hráči ovládli 3:1, to odstartovalo další oslavy postupu a výhry nad Kateřinicemi. V konečném zúčtování tak Staráček v šestadvaceti kláních získal 54 bodů a Kateřinice 47. Sezonu jsme zakončili se skóre 45:23.

První SC Staré Město – TJ Sokol Kateřinice 3:1 (0:0)

Sestava: Valas R.- Recman P., Valas I., Fara J., Vojkovský M. – Prokeš J., Němec P., Baran L., Kaňok J. – Šafranko R., Juřica P.

Střídačka: Sedlář M., Panáček T., Poloch K.

Trenér: Sládeček Otmar

Roman Valas – Brankář Roman Valas začínal svou fotbalovou kariéru v mužské kategorii v týmu Důl Paskov Frýdek-Místek už v roce 1994, tam však strávil pouze jeden rok a stěhoval se do Metylovic. Tam Roman vydržel celých pět let, pak se přestěhoval do Starého Město a stal se od roku 1999 jedním ze stavebních kamenů mužstva. Ve Starém Městě byl až do roku 2010, kdy se vrátil do Metylovic, kde v roce 2013 ukončil aktivní karéru. To však Romanovi vydrželo pouhé tři roky, a obnovil si znovu v Metylovicích členství FAČR, kdy Roman chodil místnímu klubu v nouzi pomáhat. V zelenobílem dresu tak Roman Valas celkově působil 11 let.

Recman Pavel – Pavel Recman nejdříve působil jako pravý obránce, po odchodu Iva Valase se přesunul do středu obranné řady. Ve Starém Městě působil od roku 1991 až do roku 2014, výjimkou bylo podzimní půlročního hostováni v Bašce v roce 2006. Během svého fotbalového působení také trénoval staroměstké žáky, ve kterých se objevil pod jeho vedením i známý hokejista Ondřej Palát. Svou aktivní kariéru sice ukončil v roce 2014, ale domluvil se s trenérem staroměstských, že dál bude fungovat jako „pomoc na telefonu“, kdy když z jakéhokoliv důvodu nebylo dostatek hráčů dostal Pavel povolávací rozkaz k bránění staroměstské svatyně. Od roku 2021 nastupoval v Okresním přeboru za Vojkovice, teď už však kvůli zranění kolene musel s fotbalem skončit. Pavel ale dál působí ve Starém Městě jako hlasatel během zápasů mužů.

Valas Ivo – Ivo Valas – jistota zadních řad přišel do Starého Města zároveň se svým bratrem brankářem Romanem Valasem a dalšími v roce 1999 z Metylovic. Metylovice se však stopera Iva nechtěly vzdát úplně, proto ve Starém Městě až do roku 2003 pouze každoročně hostoval, přestup Iva do staroměstského klubu se uskutečnil až v létě roku 2003. Ve Starém Městě působí až do roku 2010, kdy odešel do Sedlišť. V sezóně 2017/2018 přebral jako trenér staroměstské muže, kde vydržel pouze rok a své působení jako trenér po dohodě s předsedou ukončil.

Fara Jaroslav – Další ze stoperské dvojice, který svou mužskou fotbalovou kariéru začal v roce 1993 ve frýdeckomísteckém Slezanu, kde působil v letech 1993-1997. V létě roku 1997 zamířil do Starého Města. Následující dva ročníky však strávil na hostování ve Válcovnách plechu Frýdek-Místek. Po dvou letech na stovkách se Jaroslav stěhoval na další hostování, tentokrát na tři roky do Vojkovic. Ve Starém městě vydržel jednu sezónu, poté byl na jeden rok formou hostování zapůjčen Dobré. Po návratu z doberského hostování se stal součástí základní sestavy staroměstého týmu. Tu opustil až v roce 2012, kdy odešel zpět do Vojkovic. Ve Vojkovicích doteď aktivně působí jako hráč a funkcionář klubu.

Vojkovský Martin – Svou kariéru začínal ve frýdeckomísteckém Slezanu, v roce 1997, odešel na hostování do Metylovic. Tam vydržel až do roku 1999. Během těchto let působil také krátce v Dobré. V létě 1999 společně s dalšími hráči Metylovic odešel Martin za trenérem do Starého Města, kde zakotvil až do roku 2014 kdy ukončil svou fotbalovou kariéru. Už během posledních let aktivní kariéry začal Martin vypomáhat trenérovi přípravky, ono vypomáhání se brzy změnilo v opravdové trenérství. Postupem času se Martin v trénování posouval skrz klubem z přípravky do starších žáků. Kde dlouhá léta společně s Radimem Neusserem vytvářeli trenérskou dvojici. Poté se tato dvojice, která vznikla ve starších žácích, posunula k dorostu. Tam se však dvojice po pár letech rozpadla, poté co se Radim rozhodl s trénováním skončit. Martin tak musel podzim roku 2021 dokoučovat sám. Po půl roku samostatného trénování se Martin ve své trenérské kariéře zase o něco posunul. V zimě 2022 totiž s trenérem Ambružem přebírá staroměstské muže, kde doteď působí.

Prokeš Jan – Odchovanec Starého Města, který za staroměstské muže začal hrát v 2000. V mládežnických kategoriích strávil poměrně dlouhou dobu na hostování ve Frýdku-Místku. Mužskou fotbalovou kariéru však začal ve Starém Městě. V zelenobílých barvách byl až do roku 2010, kde v létě zamířil na hostování do Sedlišť. Po roce stráveném v Sedlištích se Jan vrátil zpět do Starého Města. Kde zakotvil na dalších pět let. V roce 2015 se však Jan stěhuje na hostování do Vojkovic. Následující sezónu vyměnil Vojkovice za tým Finstal Lučina, ve kterém strávil pouhý rok a v roce 2017 přestoupil do Vojkovic, kde i když už oznámil konec aktivní fotbalové kariéry, stále nastupuje.

Němec Petr – Začínal v Metylovicích převážnou část v mládežnických kategoriích však strávil ve Frýdlantě nad Ostravicí. V Metylovicích hrál za muže od roku  1990. V roce 1999 však chtěl společně s celou partou a trenérem do Starého Města. To mu však nebylo umožněno a tak to musel oklikou vzít přes roční štaci v Raškovicích. Sice s ročním zpožděním, ale přeci jen se Petr do Starého Města dostal. Ve Starém Městě hrál až do roku 2010. Poté odešel na půlroční hostování do Frýdku-Místku. Po ukončení své fotbalové kariéry se Petr stává trenérem mládeže ve Frýdku-Místku. Po několika letech strávených jako trenér v MFK F-M se v roce 2014 stal trenérem mužů Starého Města. Jako hlavní trenér staroměstských hráčů byl až do léta 2017, kdy odešel k dorostu v MFK Karviná a na pozici hlavního trenéra Starého Města ho nahradil Ivo Valas.

Baran Libor – Od roku 1994 nastupoval za Důl Paskov Frýdek-Místek, kde odehrál čtyři ročníky. V roce 1998 odešel na hostování do Lískovce. Hostovaní v Lískovci se však protáhlo o další rok. Po dvou letech hostování v Lískovci přišel do Lískovce nastálo. O dva roky později však Libor odešel na hostování do Starého Města, kde následující sezónu přestoupil. Libor už svou fotbalovou karieru ve Starém Městě dohrál. V roce 2010 se jako hlavní trenér chopil otěží ve staroměstkém klubu, ve kterém působil až do roku 2013, kdy skončil s trénováním a vystřídal ho Petr Němec.

Kaňok Jaromír – Další z odchovanců Starého Města, který nastupoval za staroměstský klub jak v mládeži tak mužské kategorii. Kromě tří hostování strávil celou svou fotbalovou kariéru ve Starém Městě. Nejdříve odešel v roce 2006 na hostování do Bašky, pak se vrátil do Starého Města a odehrál jednu sezónu, následně podruhé odešel tentokrát na půlroční hostování do Bašky. Po půl roce stráveném v Bašce se Jaromír vrátil do staroměstského klubu. V roce 2011 se Jaromír rozhodl zkusit další klub a na půlroční hostování se stěhoval do Metylovic. Tam ukončil svou fotbalovou kariéru. Dlouhá léta Jaromír působil jako trenér v mládeži Starého Města, momentálně však působí jako trenér mužského týmu ve Vojkovicích.

Šafranko Rudolf – V mládež působil ve Frýdku-Místku, za který si zahrál také 1. dorosteneckou ligu. V roce 1995 se však Rudolf stěhoval na hostování do Starého Města, nejdříve to bylo roční hostování, postupně se ale ono roční hostování prodlužovalo a prodlužovalo, až se nakonec zastavilo na číslovce 5. Celkem pět sezón strávil Rudolf ve Starém Městě na hostování, pak už v roce 2000 nastal přestup a Rudolf se tak po pěti letech nastálo  na hostování přesunul na staroměstské hřiště. Rudolf už ze Starého Města nikdy nepřestoupil a v roce 2012 ukončil svou aktivní kariéru.

Juřica Petr – V mládežnických kategoriích nastupoval za Frýdek-Místek, do mužského fotbalu však nakoukl v roce 1995 v Bašce, ve které strávil z Frýdku-Místku pět sezón na hostování. Na začátku milénia svou štaci v Bašce končil a přidal se k Hnojníku, ve kterém strávil půl roku. Po půl roku v Hnojníku se útočník Petr zabydlel v Sedlištích. V létě 2004 se Petr přesunul do Starého Města, kde vydržel až do roku 2006, kdy se vrací zpátky do Sedlišť. Během svého desetiletého působení v Sedlištích vystřídal díky hostování tři kluby, Bašku, Hnojník a v 2014 znova Staré Město. V roce 2016 jako volný hráč přestupuje ze Sedlišť do Hnojníku, kde ukončil svou fotbalovou kariéru.

Sedlář Martin – Náhradní brankář, rodák ze Starého Města a syn současného předsedy klubu, je pravým důkazem sousloví „one-club man“. Martin po svém začátku v mládeži Starého Města nikde nikdy nepřestoupil ani nebyl na hostování, po celou svou kariéru tak zůstal věrný pouze jednomu klubu a jediným barvám a to staroměstké zelenobílé.

Panáček Tomáš – Benjamínek týmu Tomáš. V roce 2004 přišel do Starého Města z Frýdku-Místku na hostování, stejně jako u Rudolfa Šafranka se jeho hostování z Frýdku-Místku stále prodlužovala a to až do roku 2007, kdy do staroměstských barev z FK F-M přestoupil. Po přestupu však ve Starém Městě vydržel pouze rok a odešel na hostování do Fryčovic, kde působil až do roku 2011, poté odchází na další hostování, tentokrát do Kunčic pod Ondřejníkem tam svou fotbalovou kariéru také ukončil.

Poloch Kamil – Svou mužskou část kariéry začínal Dědici v roce 1994, kde ale po roku stráveném v klubu přestupuje do Starého Města, ve kterém setrval až do léta 1998, kdy odešel roční hostování do Raškovic. Po roce v Raškovicích se na delší dobu Kamil zabydlel zpátky ve Starém Městě. Na začátku kalendářního roku 2006 podruhé odchází ze staroměstského klubu, tentokrát do Bašky na rok a půl dlouhé hostování. Kamil se do Starého Města po hostování na dva roky vrátil a v roce 2009 ukončil aktivní kariéru.

Trenér: Sládeček Otmar – Fotbalový hráč a trenér. Odchovanec Baníku Ostrava odehrál ve letech 1965-1968 na postu obránce čtrnáct zápasu v 1. československé lize. Po ukončení své fotbalové kariéry se vrhl na tu trenérskou. Na jeho trenérské metody a fyzickou náročnost tréninku ještě teď bývalí hráči Starého Města vzpomínají. Trenér Otmar přebíral Staré Město v 1.B třídě, kde se tým nacházel na třináctém místě tabulky s pouze osmi body na kontě v polovině sezóny. Další rok už Staré město pod jeho vedením skončilo sezónu na pátém místě. Následující sezóna bylo pro celý klub průlomová, kdy trenér Otmar dovedl Staré Město do I. A třídy. V premiérové sezóně v 1.A třídě dokázal staroměstský tým pod jeho vedením uhrát velmi solidní šesté příčce, v následující sezóně dokonce na místě čtvrtém. Po pěti letech ve Starém Městě se však úspěšný trenér rozhodl odejít do Vratimova aby si vyzkoušel trénovat Krajský přebor. 17. prosince roku 2013 se do staroměstského dostala smutná zpráva, kdy nás ve věku 72 let navždy trenér opustil.

Moravskoslezský kraj poskytl v roce 2024 z projektu „Podpora sportu v Moravskoslezském kraji: SPORT MSK 2024“ našemu klubu příspěvek ve výši 176.300 Kč.

Národní sportovní agentura poskytla v roce 2023 z projektu „Můj klub 2023“ našemu klubu příspěvek ve výši 674.784 Kč.

smog_bar
bulls-eye
textil_4_hotels
logo_motozem
autoservis-kotula
ferrit
logo_Hyundai_modre_horizontalni
helix-reality