Historie staroměstského klubu

sm

Staroměstská identita

Staroměstská! Fotbalový klub První SC Staré Město se touto identitou prezentuje od sezóny 2017/2018 a posunuje tím vizuální prezentaci našeho klubu. Každý její dílčí prvek vychází z její devadesátileté tradice. Identitě dominuje logo, typografie a barevné sjednocení. Díky tomu je tato staronová identita fotbalového klubu ze Starého Města okamžitě rozpoznatelná.

Anatomie loga

Letopočet

rok založení
staroměstského klubu

Tvar

spojení starého loga
a erbu obce

Míč

odkazuje na počátky
fotbalu ve Starém Městě

Trikolóra

je tradiční trojkombinací
Starého Města

Tvrz

odkazuje na první
zmínku o obci v roce 1327

ÚVOD

„Dne 17. září 1933 ustavil se ve Starém Městě sportovní klub – Staroměstský SK. Spolek bude z počátku pěstovat jen „FOTBAL“ a v zimě „HOCKEY“, později lehkou atletiku. Sportovní místnost je v Sokolovně, hřiště bude upraveno v topolině Rudolfa Skotnicy u řeky Ostravice (u místeckých lávek na soutoku Ostravice a Morávky). Počet přihlášených členů je 60. V čele spolku stojí Ferdinand Šeda – pilařský mistr jako předseda, Otto Ratzka – berní úředník jako místopředseda, Jan Palarčík – úředník státní pily jako jednatel, František Janík – úředník jako pokladník, František Kožušník – povozník jako hospodář.“ Tolik citace z klubové kroniky. Od založení hrál Staroměstský SK valašskou I. B. třídu, kde jeho soupeři byli Vsetín, Rožnov, Valašské Meziříčí, Frenštát a další kluby. Fotbal se samozřejmě nezačal hrát až v roce 1933, ale mnohem dříve, kdy skupinka nadšenců objížděla okolí k tzv. zájezdovým zápasům, a to na žebřiňáku taženým koňmi. O činnosti oddílu však schází informace a v kronikách je jen minimum údajů. Dochovalo se jen to, že na svoji činnost si klub vydělával pořádáním tanečních zábav, letních karnevalů, maškarních plesů a pořádáním divadelních představení. Staroměstský SK provozoval fotbal do roku 1941, kdy bylo hřiště i s vybavením zničeno povodní, čímž činnost ustala. Znovuzaložení se datuje dnem 10. června 1943, kdy byl znovu založen „Staroměstský SK“.

NÁZEV KLUBU

Od založení byl veden jako Staroměstský SK – sportovní klub, který vystupoval samostatně. 31. března 1948 došlo na „vyšší“ příkaz ke sjednocení tělovýchovy ve Starém Městě. Staroměstský SK přihlásil své členy až 30. května 1948, a to 25 členů a 8 dorostenců pod názvem Sokol Staré Město. V letech 1951 – 1953 se hrála kopaná pod názvem Sokol Valašská pila Staré Město. Od roku 1954 se změnil název na TJ Tatran Staré Město, který platil až do roku 1970. V letech 1970 – 1995 fungoval klub pod názvem TJ Sokol Staré Město. V letech 2006 – 2016 vystupoval oddíl pod názvem TJ Durman Staré Město, poté do poloviny roku 2017 opět jako TJ Sokol Staré Město. V dubnu 2017 byl založen samostatný spolek PRVNÍ SC STARÉ MĚSTO, z. s., který se oddělil od původního spolku TJ Sokol Staré Město, z. s.. Pod tímto názvem funguje ve fotbalových soutěžích od 1. července 2017 dodnes.

HŘIŠTĚ

První hřiště, jak již bylo uvedeno, vzniklo v topolině Rudolfa Skotnicy na soutoku Morávky a Ostravice. Toto hřiště však bylo v roce 1941 zničeno povodní a nové bylo vybudováno v letech 1942 – 1943 na opačné straně Starého Města v místě zvaném „Sikovec“, za železniční tratí pod hřbitovem. Toto hřiště však posléze  kvůlil své poloze přestalo vyhovovat. Citace z kroniky: „V roce 1954 bylo zrušeno dosavadní hřiště za tratí u řeky Ostravice a získáno nové hřiště na pozemku rolníka Jana Vašíčka u polní cesty do Skalice. Vlastnictví tohoto pozemku na Jednotu Tatran nebylo převedeno, a ač byly vypracovány plány nového sportovního stadionu na tomto pozemku, nebyla získána podpora státních činitelů a finanční pomoc. Na hřišti byla vystavěna pouze kabina a upravena hrací plocha pro kopanou“. Kabina na starém hřišti byla prodána panu Přivarovi – hrobníkovi, který ji upravil na obytný domek za obnos 7 000 Kčs. Majetkové dořešení s panem Vašíčkem se provedlo výměnou pozemků až v roce 1957.

POSLEDNÍ STĚHOVÁNÍ

V roce 1957 silná vichřice zničila kabiny, které se musely znovu postavit. V roce 1957 byl také zpracován investiční záměr na využití areálu, kde měl být mimo hřiště na kopanou vybudován také hokejový stadion, tenisový areál, běžecké tratě a krytá tribuna. Z důvodu nedostatků finančních prostředků dostala přednost výstavba nové školy ve Starém Městě a investiční záměr se nepodařilo realizovat. V roce 1958 byly vysázeny topoly, v letech 1967 – 1974 byla v akci „zet“ postavena budova šaten. V osmedesátých letech bylo hřiště využíváno jako parkoviště pro pořádání okresních dožínek, hornických dnů atd. V roce 1974 bylo provedeno zatravnění atletického areálu kolem hřiště, kde pak od roku 1975 byly pořádány celorepublikové dostihy chrtů. V roce 1995 bylo provedeno zatravnění původní škvárové plochy. V letech 1994 – 1995 se hrálo na propůjčeném hřišti v Bašce. V době zatravňování hřiště v roce 1996 bylo se svolením obecního úřadu vybudováno náhradní hřiště na tzv. Dožínkách. V roce 2002 pak byla provedena celková rekonstrukce travnaté plochy.

ROZVOJ KLUBU

Jak již bylo v úvodu uvedeno, prvním předsedou byl pan Ferdinand Šeda – pilařský mistr, a to do roku 1941. V letech 1943 – 1955 byl předsedou pan Karel Bajtek. Po roce 1956 se ve funkci střídali pánové Ondřej Čapčuch, Antonín Chvierut, Jan Mamula (1963 – 1965). Od roku 1968 byl dlouhá léta předsedou pan Ondřej Čapčuch, pro něhož bylo hřiště druhým domovem a nesmazatelně se zapsal do historie fotbalu ve Starém Městě. Jako aktivní hráč a pak trenér, vychoval k lásce k fotbalu nejen své  tři syny, ale i mnoho dalších generací fotbalistů ve Starém Městě. Oddíl vedl až do své smrti v roce 1983. Po něm pak se ve funkci předsedy oddílu střídali pánové František Šimek (1983 – 1992), Rudolf  Nytra (1992 – 1995), Zdeněk Junga (1995 – 2001), kteří se každý svým způsobem snažili o rozvoj kopané ve Starém Městě. Chod oddílu byl vždy závislý na obětavé práci několika činovníků. Z minulosti je nutno připomenout jména Antonín Chvierut, Vlastimil Růžička, Jan Mamula, Karel Polášek, Milan Liška, Josef Liška, Karel Kořínek, Bohumír Cempírek, Bohumír Sobek, Bedřich Milata, Rudolf Horyl, Josef Hanák a mnoho dalších, kterým patří vyslovit díky, bohužel in memoriam. Ze současných žijících nutno vyzvednout jména Miroslav Pavlík, František Šimek, Ludmila Polčáková, Bohumír Karásek, Rudolf Nytra, dlouholetý sponzor oddílu pan Bohumír Božoň a mnoho dalších nejmenovaných, bez kterých by to prostě nešlo.

TITUL A HISTORICKÝ POSTUP

V sezóně 2004/2005 dokázali hráči Starého Města pod taktovkou bývalého hráče FC Baník Ostrava Otmara Sládečka ovládnout svou skupinu 1.B třídy a vybojovat tak historický postup do 1.A třídy moravskoslezského kraje.  V sobotu 4. června 2005 dokázali staroměstští na domácí půdě porazit tým z Metylovic 2:1, a čekalo se tak na konec zápasu Vlčovice – Kateřinice, ve kterém jakákoliv ztráta bodů Kateřinic určovala mistrem soutěže Staré Město, což se naplnilo a po vlčovickokateřinické remíze 1:1 se ve Starém Městě rozjížděly první oslavy. To bylo znát na výkonu staroměstských v dalším kole na půdě jedenácté Bašky, kde prohráli 2:1. V pondělí 18. června 2005 se v posledním kole utkal ve Starém Městě už jistý mistr s jistým druhým týmem tabulky Kateřinicemi. Staroměstští nechali zapomenout na výkon z Bašky a za úžasnou sezónou udělali krásnou vítěznou tečku. Utkání domácí hráči ovládli 3:1. To odstartovalo další oslavy postupu a také výhry nad Kateřinicemi.

Sestava vítězného týmu: Valas Roman, Recman Pavel, Valas Ivo, Fara Jaroslav, Vojkovský Martin, Prokeš Jan, Němec Petr, Baran Libor, Kaňok Jaromír, Šafranko Rudolf, Juřica Petr, Sedlář Martin, Panáček Tomáš, Poloch Kamil a trenér Sládeček Otmar.

OLYMPIONIK TRÉNUJE STARÉ MĚSTO

Ve Slezanu Frýdek-Místek hrál Lubomír Pokluda od žáků až po dorosteneckou ligu. Později i za A-tým mužů třetí ligu, a pak jako talent přestoupil do Teplic. Po vojenské službě v RH Cheb v letech 1979 – 1984 přestoupil do Sparty Praha, která v té době pod vedením trenéra Táborského získala titul mistra ligy. V roce 1980 se Lubomír Pokluda s reprezentačním mužstvem Československa podíval na olympiádu do Moskvy. Zpátky se fotbalisté včetně Lubomíra Pokludy vraceli se zlatou medailí na krku. Poté, co u staroměstského týmu skončil Otmar Sládeček, bylo místo trenéra Starého Města volné. V tu dobu byl bez angažmá po konci v Dobré vinou úrazu právě Lubomír Pokluda, který přijal nabídku trénovat Staré Město. Jako trenér působil v letech 2008 – 2009.

CESTA ZPÁTKY

Sezónu 2012/2013 zakončili staroměstští na třináctém místě a sestoupili po osmi letech v 1.A do 1. B třídy. Hlavním úkolem byl co nejrychlejší návrat zpět do 1.A třídy. Staré Město angažovalo nového trenéra, kterým se stal někdejší hráč staroměstského klubu Petr Němec. Klub také zainvestoval do mladých hráčů, převážně dorostenců Frýdku-Místku, kteří doplnili odchovance klubu. Po roce stráveném v 1.B třídě, a po stabilizování hráčského kádru a realizačního týmu, byl na další sezónu vyhlášený jasný cíl, a to titul a postup zpět. V soutěžním ročníku 2014/2015 se to Starému Městu po tuhém boji s druhou Lučinou povedlo. Staroměstský klub si postup zajistil až v posledním kole soutěže, kdy na domácím hřišti zvítězil vysoko 8:0.

Sestava vítězného týmu: Střalka Adam, Birčák Jakub, Papaj Daniel, Smítal David, Prokeš Jan, Němec Tomáš, Smilowski Vojtěch, Rudel Ondřej, Sušovský Martin, Petr Němec ml., Slíva Lukáš, Štěrba Pavel, Novák Pavel, Kozel Tomáš, Boráň Ondřej, Blažek Jan, Němec Petr st. (trenér), Hrčka Jindřich (vedoucí mužstva).

SOUČASNOST

V současné době oddíl zajišťuje činnost devíti družstev, a to družstva mužů, které soutěží v krajské soutěži I.A třídy skupiny B,  dále v krajských soutěžích hrají družstva staršího dorostu, starších a mladších žáků. V rámci okresních soutěží hraje družstvo mladšího dorostu, taky starší a mladší přípravky a jejich rezervy. Nelze také zapomenout na minipřípravku a staré pány, kteří odehrají v průměru dva až tři zápasy ročně. Momentální počet aktivních členů klubu je 272.

SPORTOVNÍ ČINNOST

Družstva oddílu kopané se s většími či menšími úspěchy pohybovaly na úrovni krajských soutěží I.B třídy a okresních přeborů, a to jak muži, dorostenci nebo žáci. Hráči a funkcionáři si vždy kladli vyšší cíle, i když to mnohokrát nevycházelo podle jejich představ. V letech 1961 – 1964 byly zdokumentovány stížnosti na špatnou kázeň, výkony a přístup k tréninku. Nutno však vyzvednout úspěchy žáků v letech 1959 a pak 1978 – hráli krajskou soutěž, kdy jejich soupeři byli Baník Ostrava, VŽKG Ostrava, Bohumín a další. Nyní všechny naše kategorie vyjma přípravek, nastupují v krajských soutěžích. Muži po postupu v roce 2013 hrají nepřetržitě 1. A třídu moravskoslezského kraje.

ODCHOVANCI

Dle dostupných informací oddíl vždy pracoval s mládeží. Každý klub se rád „chlubí“, kam až to jejich odchovanci dotáhli. Z odchovanců a hráčů oddílu to nejdál dotáhl pan Jaromír Šeděnka, který v 80. letech stál u raketového postupu družstva TJ Válcovny plechu Frýdek-Místek až do I. ligy, kterou pak rok hrál. I další odchovanci okusili vyšší soutěže, a to III. ligu či divizi. Byli to pan Kostura, pan Darek, později pan Rudolf Nytra, pan Bohumír Karásek, pan Josef Vojkůvka, pan Jan Gottvald. První drosteneckou ligu za Válcovny plechu Frýdek-Místek hrál pan Rudolf Šafranko. Můžeme se pyšnit i odchovancem, který však nyní vyniká v jiném sportovním odvětví. Jedná se o Ondřeje Paláta (narozen v roce 1991), který za náš klub hrál v letech 2000 až 2006 a v současné době hraje lední hokej v kandadskoamerické NHL za klub New Jersey Devils. Ondřej Palát vyhrál s týmem Tampa Bay Lightning dvakrát Stanleyův pohár a v roce 2022 poprvé získal prestižní ocenění Zlatá hokejka, v níž o čtyři body porazil držitele předchozích pěti ročníků Davida Pastrňáka. Ondra staroměstskému klubu věnoval při slavnostním otevření nové budovy šaten svůj podepsaný dres.

PŘÁTELSKÁ UTKÁNÍ, ZAHRANIČNÍ STYKY, TURNAJE

Oddíl ve své dlouholeté historii absolvoval řadu přátelských utkání v blízkém okolí, ale i v rámci různých zájezdů, turnajů nejen v České republice, ale i v zahraničí. Muži odehráli utkání například v Třebíči, Kladně, v Plané u Českých Budějovic, několikrát byli na turnaji v Polsku. Žáci odehráli v roce 1977 utkání v Praze proti Slavii Praha, několikrát byli na turnaji v Kladně (1978 – 1980), dvakrát v Uherském Brodě (1990 a 1992), čtyřikrát také v Chybie v Polsku. V 70. a 80. letech oddíl pořádal žákovské turnaje „O pohár ředitele Severomoravských dřevařských závodů“, kterých se zúčastnily tehdy ligová mužstva Baníku Ostrava, Vítkovic Ostrava, Bohumína, Kladna a jiná. V létě roku 2022 se na hřišti ve Starém Městě uskutečnilo mezinárodní přátelské utkání mezi polskou Bruk-Bett Termalica Nieciecza (Ekstraklasa, 1. polská liga) a slovenským MFK Tatran Liptovský Mikuláš (Fortuna liga, 1. slovenská liga).

REKONSTRUKCE AREÁLU

V roce 2015 byla zhotovena projektová dokumentace komplexní rekonstrukce budovy šaten a bylo také vydáno její stavební povolení. Začátkem roku 2016 bylo provedeno výběrové řízení na dodavatele stavby. Vlastní realizace byla zahájena v červnu 2016. Stavba byla zkolaudována v únoru roku 2017. Poté následovalo postupné vybavování vnitřních prostor budovy šaten nábytkem a dalším potřebným příslušenstvím. Slavnostní otevření a zpřístupnění pro klub a veřejnost bylo uskutečněno 15. července 2017. Investorem celé akce byla Obec Staré Město. Tato etapa byla nazvána I. etapou. V druhé polovině roku 2017 byly zahájeny projekční práce na tzv. II. etapě rekonstrukce sportovního areálu. Realizace byla zahájena v červenci 2018, kdy se provádělo oplocení celého sportovního areálu, vybudování travnaté tréninkové plochy, vybudování multifunkčního hřiště s umělou plochou, výměna stávající tribuny, laviček na střídání, instalace ochranných sítí za brankami. Dále se prováděly terénní úpravy před vlastní budovou šaten směrem k hřišti a zpevněné parkovací prostory kolem budovy.

ÚVOD

„Dne 17. září 1933 ustavil se ve Starém Městě sportovní klub – Staroměstský SK. Spolek bude z počátku pěstovat jen „FOTBAL“ a v zimě „HOCKEY“, později lehkou atletiku. Sportovní místnost je v Sokolovně, hřiště bude upraveno v topolině Rudolfa Skotnicy u řeky Ostravice (u místeckých lávek na soutoku Ostravice a Morávky). Počet přihlášených členů je 60. V čele spolku stojí Ferdinand Šeda – pilařský mistr jako předseda, Otto Ratzka – berní úředník jako místopředseda, Jan Palarčík – úředník státní pily jako jednatel, František Janík – úředník jako pokladník, František Kožušník – povozník jako hospodář.“ Tolik citace z klubové kroniky. Od založení hrál Staroměstský SK valašskou I. B. třídu, kde jeho soupeři byli Vsetín, Rožnov, Valašské Meziříčí, Frenštát a další kluby. Fotbal se samozřejmě nezačal hrát až v roce 1933, ale mnohem dříve, kdy skupinka nadšenců objížděla okolí k tzv. zájezdovým zápasům, a to na žebřiňáku taženým koňmi. O činnosti oddílu však schází informace a v kronikách je jen minimum údajů. Dochovalo se jen to, že na svoji činnost si klub vydělával pořádáním tanečních zábav, letních karnevalů, maškarních plesů a pořádáním divadelních představení. Staroměstský SK provozoval fotbal do roku 1941, kdy bylo hřiště i s vybavením zničeno povodní, čímž činnost ustala. Znovuzaložení se datuje dnem 10. června 1943, kdy byl znovu založen „Staroměstský SK“.

NÁZEV KLUBU

Od založení byl veden jako Staroměstský SK – sportovní klub, který vystupoval samostatně. 31. března 1948 došlo na „vyšší“ příkaz ke sjednocení tělovýchovy ve Starém Městě. Staroměstský SK přihlásil své členy až 30. května 1948, a to 25 členů a 8 dorostenců pod názvem Sokol Staré Město. V letech 1951 – 1953 se hrála kopaná pod názvem Sokol Valašská pila Staré Město. Od roku 1954 se změnil název na TJ Tatran Staré Město, který platil až do roku 1970. V letech 1970 – 1995 fungoval klub pod názvem TJ Sokol Staré Město. V letech 2006 – 2016 vystupoval oddíl pod názvem TJ Durman Staré Město, poté do poloviny roku 2017 opět jako TJ Sokol Staré Město. V dubnu 2017 byl založen samostatný spolek PRVNÍ SC STARÉ MĚSTO, z. s., který se oddělil od původního spolku TJ Sokol Staré Město, z. s.. Pod tímto názvem funguje ve fotbalových soutěžích od 1. července 2017 dodnes.

HŘIŠTĚ

První hřiště, jak již bylo uvedeno, vzniklo v topolině Rudolfa Skotnicy na soutoku Morávky a Ostravice. Toto hřiště však bylo v roce 1941 zničeno povodní a nové bylo vybudováno v letech 1942 – 1943 na opačné straně Starého Města v místě zvaném „Sikovec“, za železniční tratí pod hřbitovem. Toto hřiště však posléze  kvůlil své poloze přestalo vyhovovat. Citace z kroniky: „V roce 1954 bylo zrušeno dosavadní hřiště za tratí u řeky Ostravice a získáno nové hřiště na pozemku rolníka Jana Vašíčka u polní cesty do Skalice. Vlastnictví tohoto pozemku na Jednotu Tatran nebylo převedeno, a ač byly vypracovány plány nového sportovního stadionu na tomto pozemku, nebyla získána podpora státních činitelů a finanční pomoc. Na hřišti byla vystavěna pouze kabina a upravena hrací plocha pro kopanou“. Kabina na starém hřišti byla prodána panu Přivarovi – hrobníkovi, který ji upravil na obytný domek za obnos 7 000 Kčs. Majetkové dořešení s panem Vašíčkem se provedlo výměnou pozemků až v roce 1957.

POSLEDNÍ STĚHOVÁNÍ

V roce 1957 silná vichřice zničila kabiny, které se musely znovu postavit. V roce 1957 byl také zpracován investiční záměr na využití areálu, kde měl být mimo hřiště na kopanou vybudován také hokejový stadion, tenisový areál, běžecké tratě a krytá tribuna. Z důvodu nedostatků finančních prostředků dostala přednost výstavba nové školy ve Starém Městě a investiční záměr se nepodařilo realizovat. V roce 1958 byly vysázeny topoly, v letech 1967 – 1974 byla v akci „zet“ postavena budova šaten. V osmedesátých letech bylo hřiště využíváno jako parkoviště pro pořádání okresních dožínek, hornických dnů atd. V roce 1974 bylo provedeno zatravnění atletického areálu kolem hřiště, kde pak od roku 1975 byly pořádány celorepublikové dostihy chrtů. V roce 1995 bylo provedeno zatravnění původní škvárové plochy. V letech 1994 – 1995 se hrálo na propůjčeném hřišti v Bašce. V době zatravňování hřiště v roce 1996 bylo se svolením obecního úřadu vybudováno náhradní hřiště na tzv. Dožínkách. V roce 2002 pak byla provedena celková rekonstrukce travnaté plochy.

ROZVOJ KLUBU

Jak již bylo v úvodu uvedeno, prvním předsedou byl pan Ferdinand Šeda – pilařský mistr, a to do roku 1941. V letech 1943 – 1955 byl předsedou pan Karel Bajtek. Po roce 1956 se ve funkci střídali pánové Ondřej Čapčuch, Antonín Chvierut, Jan Mamula (1963 – 1965). Od roku 1968 byl dlouhá léta předsedou pan Ondřej Čapčuch, pro něhož bylo hřiště druhým domovem a nesmazatelně se zapsal do historie fotbalu ve Starém Městě. Jako aktivní hráč a pak trenér, vychoval k lásce k fotbalu nejen své  tři syny, ale i mnoho dalších generací fotbalistů ve Starém Městě. Oddíl vedl až do své smrti v roce 1983. Po něm pak se ve funkci předsedy oddílu střídali pánové František Šimek (1983 – 1992), Rudolf  Nytra (1992 – 1995), Zdeněk Junga (1995 – 2001), kteří se každý svým způsobem snažili o rozvoj kopané ve Starém Městě. Chod oddílu byl vždy závislý na obětavé práci několika činovníků. Z minulosti je nutno připomenout jména Antonín Chvierut, Vlastimil Růžička, Jan Mamula, Karel Polášek, Milan Liška, Josef Liška, Karel Kořínek, Bohumír Cempírek, Bohumír Sobek, Bedřich Milata, Rudolf Horyl, Josef Hanák a mnoho dalších, kterým patří vyslovit díky, bohužel in memoriam. Ze současných žijících nutno vyzvednout jména Miroslav Pavlík, František Šimek, Ludmila Polčáková, Bohumír Karásek, Rudolf Nytra, dlouholetý sponzor oddílu pan Bohumír Božoň a mnoho dalších nejmenovaných, bez kterých by to prostě nešlo.

TITUL A HISTORICKÝ POSTUP

V sezóně 2004/2005 dokázali hráči Starého Města pod taktovkou bývalého hráče FC Baník Ostrava Otmara Sládečka ovládnout svou skupinu 1.B třídy a vybojovat tak historický postup do 1.A třídy moravskoslezského kraje.  V sobotu 4. června 2005 dokázali staroměstští na domácí půdě porazit tým z Metylovic 2:1, a čekalo se tak na konec zápasu Vlčovice – Kateřinice, ve kterém jakákoliv ztráta bodů Kateřinic určovala mistrem soutěže Staré Město, což se naplnilo a po vlčovickokateřinické remíze 1:1 se ve Starém Městě rozjížděly první oslavy. To bylo znát na výkonu staroměstských v dalším kole na půdě jedenácté Bašky, kde prohráli 2:1. V ponděllí 18. června 2005 se v posledním kole utkal ve Starém Městě už jistý mistr s jistým druhým týmem tabulky Kateřinicemi. Staroměstští nechali zapomenout na výkon z Bašky a za úžasnou sezónou udělali krásnou vítěznou tečku. Utkání domácí hráči ovládli 3:1. To odstartovalo další oslavy postupu a také výhry nad Kateřinicemi.

Sestava vítězného týmu: Valas Roman, Recman Pavel, Valas Ivo, Fara Jaroslav, Vojkovský Martin, Prokeš Jan, Němec Petr, Baran Libor, Kaňok Jaromír, Šafranko Rudolf, Juřica Petr, Sedlář Martin, Panáček Tomáš, Poloch Kamil a trenér Sládeček Otmar.

OLYMPIONIK TRÉNUJE STARÉ MĚSTO

Ve Slezanu Frýdek-Místek hrál Lubomír Pokluda od žáků až po dorosteneckou ligu. Později i za A-tým mužů třetí ligu, a pak jako talent přestoupil do Teplic. Po vojenské službě v RH Cheb v letech 1979 – 1984 přestoupil do Sparty Praha, která v té době pod vedením trenéra Táborského získala titul mistra ligy. V roce 1980 se Lubomír Pokluda s reprezentačním mužstvem Československa podíval na olympiádu do Moskvy. Zpátky se fotbalisté včetně Lubomíra Pokludy vraceli se zlatou medailí na krku. Poté, co u staroměstského týmu skončil Otmar Sládeček, bylo místo trenéra Starého Města volné. V tu dobu byl bez angažmá po konci v Dobré vinou úrazu právě Lubomír Pokluda, který přijal nabídku trénovat Staré Město. Jako trenér působil v letech 2008 – 2009.

CESTA ZPÁTKY

Sezónu 2012/2013 zakončili staroměstští na třináctém místě a sestoupili po osmi letech v 1.A do 1. B třídy. Hlavním úkolem byl co nejrychlejší návrat zpět do 1.A třídy. Staré Město angažovalo nového trenéra, kterým se stal někdejší hráč staroměstského klubu Petr Němec. Klub také zainvestoval do mladých hráčů, převážně dorostenců Frýdku-Místku, kteří doplnili odchovance klubu. Po roce stráveném v 1.B třídě, a po stabilizování hráčského kádru a realizačního týmu, byl na další sezónu vyhlášený jasný cíl, a to titul a postup zpět. V soutěžním ročníku 2014/2015 se to Starému Městu po tuhém boji s druhou Lučinou povedlo. Staroměstský klub si postup zajistil až v posledním kole soutěže, kdy na domácím hřišti zvítězil vysoko 8:0.

Sestava vítězného týmu: Střalka Adam, Birčák Jakub, Papaj Daniel, Smítal David, Prokeš Jan, Němec Tomáš, Smilowski Vojtěch, Rudel Ondřej, Sušovský Martin, Petr Němec ml., Slíva Lukáš, Štěrba Pavel, Novák Pavel, Kozel Tomáš, Boráň Ondřej, Blažek Jan, Němec Petr st. (trenér), Hrčka Jindřich (vedoucí mužstva).

SOUČASNOST

V současné době oddíl zajišťuje činnost devíti družstev, a to družstva mužů, které soutěží v krajské soutěži I.A třídy skupiny B,  dále v krajských soutěžích hrají družstva staršího dorostu, starších a mladších žáků. V rámci okresních soutěží hraje družstvo mladšího dorostu, taky starší a mladší přípravky a jejich rezervy. Nelze také zapomenout na minipřípravku a staré pány, kteří odehrají v průměru dva až tři zápasy ročně. Momentální počet aktivních členů klubu je 272.

SPORTOVNÍ ČINNOST

Družstva oddílu kopané se s většími či menšími úspěchy pohybovaly na úrovni krajských soutěží I.B třídy a okresních přeborů, a to jak muži, dorostenci nebo žáci. Hráči a funkcionáři si vždy kladli vyšší cíle, i když to mnohokrát nevycházelo podle jejich představ. V letech 1961 – 1964 byly zdokumentovány stížnosti na špatnou kázeň, výkony a přístup k tréninku. Nutno však vyzvednout úspěchy žáků v letech 1959 a pak 1978 – hráli krajskou soutěž, kdy jejich soupeři byli Baník Ostrava, VŽKG Ostrava, Bohumín a další. Nyní všechny naše kategorie vyjma přípravek, nastupují v krajských soutěžích. Muži po postupu v roce 2013 hrají nepřetržitě 1. A třídu moravskoslezského kraje.

ODCHOVANCI

Dle dostupných informací oddíl vždy pracoval s mládeží. Každý klub se rád „chlubí“, kam až to jejich odchovanci dotáhli. Z odchovanců a hráčů oddílu to nejdál dotáhl pan Jaromír Šeděnka, který v 80. letech stál u raketového postupu družstva TJ Válcovny plechu Frýdek-Místek až do I. ligy, kterou pak rok hrál. I další odchovanci okusili vyšší soutěže, a to III. ligu či divizi. Byli to pan Kostura, pan Darek, později pan Rudolf Nytra, pan Bohumír Karásek, pan Josef Vojkůvka, pan Jan Gottvald. První drosteneckou ligu za Válcovny plechu Frýdek-Místek hrál pan Rudolf Šafranko. Můžeme se pyšnit i odchovancem, který však nyní vyniká v jiném sportovním odvětví. Jedná se o Ondřeje Paláta (narozen v roce 1991), který za náš klub hrál v letech 2000 až 2006 a v současné době hraje lední hokej v kandadskoamerické NHL za klub New Jersey Devils. Ondřej Palát vyhrál s týmem Tampa Bay Lightning dvakrát Stanleyův pohár a v roce 2022 poprvé získal prestižní ocenění Zlatá hokejka, v níž o čtyři body porazil držitele předchozích pěti ročníků Davida Pastrňáka. Ondra staroměstskému klubu věnoval při slavnostním otevření nové budovy šaten svůj podepsaný dres.

PŘÁTELSKÁ UTKÁNÍ, ZAHRANIČNÍ STYKY, TURNAJE

Oddíl ve své dlouholeté historii absolvoval řadu přátelských utkání v blízkém okolí, ale i v rámci různých zájezdů, turnajů nejen v České republice, ale i v zahraničí. Muži odehráli utkání například v Třebíči, Kladně, v Plané u Českých Budějovic, několikrát byli na turnaji v Polsku. Žáci odehráli v roce 1977 utkání v Praze proti Slavii Praha, několikrát byli na turnaji v Kladně (1978 – 1980), dvakrát v Uherském Brodě (1990 a 1992), čtyřikrát také v Chybie v Polsku. V 70. a 80. letech oddíl pořádal žákovské turnaje „O pohár ředitele Severomoravských dřevařských závodů“, kterých se zúčastnily tehdy ligová mužstva Baníku Ostrava, Vítkovic Ostrava, Bohumína, Kladna a jiná. V létě roku 2022 se na hřišti ve Starém Městě uskutečnilo mezinárodní přátelské utkání mezi polskou Bruk-Bett Termalica Nieciecza (Ekstraklasa, 1. polská liga) a slovenským MFK Tatran Liptovský Mikuláš (Fortuna liga, 1. slovenská liga).

REKONSTRUKCE AREÁLU

V roce 2015 byla zhotovena projektová dokumentace komplexní rekonstrukce budovy šaten a bylo také vydáno její stavební povolení. Začátkem roku 2016 bylo provedeno výběrové řízení na dodavatele stavby. Vlastní realizace byla zahájena v červnu 2016. Stavba byla zkolaudována v únoru roku 2017. Poté následovalo postupné vybavování vnitřních prostor budovy šaten nábytkem a dalším potřebným příslušenstvím. Slavnostní otevření a zpřístupnění pro klub a veřejnost bylo uskutečněno 15. července 2017. Investorem celé akce byla Obec Staré Město. Tato etapa byla nazvána I. etapou. V druhé polovině roku 2017 byly zahájeny projekční práce na tzv. II. etapě rekonstrukce sportovního areálu. Realizace byla zahájena v červenci 2018, kdy se provádělo oplocení celého sportovního areálu, vybudování travnaté tréninkové plochy, vybudování multifunkčního hřiště s umělou plochou, výměna stávající tribuny, laviček na střídání, instalace ochranných sítí za brankami. Dále se prováděly terénní úpravy před vlastní budovou šaten směrem k hřišti a zpevněné parkovací prostory kolem budovy.

HISTORIE LOGA FOTBALOVÉHO KLUBU

smog_bar
bulls-eye
textil_4_hotels
logo_motozem
autoservis-kotula
ferrit
logo_Hyundai_modre_horizontalni
helix-reality