Termalica s trenérem Látalem podlehla v přípravě Liptovskému Mikuláši na hřišti Prvního SC 1 : 2

• Vydáno: 29.06.2022
  • Rubrika: Muži

V sobotu 25. června se na hřišti Prvního SC ve Starém Městě konalo přípravné utkání mezi polský týmem Bruk-Bet Termalica Nieciecza, který byl veden v zápise jako domácí tým a slovenským prvoligistou MFK Tatran Liptovský Mikuláš. A rozhodně bylo na co se dívat. Pro fanoušky byl tento zápas svátkem, prvoligisti se po staroměstském pažitu, který zažil v soutěžním zápase maximálně hru 1.A třídy, ještě neproháněli.

Polský tým z malé vesnice Nieciecza v proběhnuvším ročníku opustil první polskou ligu, Liptovský Mikuláš pod vedením nového hlavního trenéra Kostelníka se v příštím ročníku pokusí setrvat druhým rokem v první slovenské Fortuna lize. Bruk-Bet přijel k utkání s mnoha novými a mladými tvářemi v týmu, který se sestupu teprve nově tvoří. Už před zápasem se čekalo, že se zápas bude odehrávat ve vyšším tempu, než na jaké jsou domácí fanoušci zvyklí, i přesto toto tempo a nasasazení diváky zaskočilo.

Od prvního hvizdu rozhodčího bylo jasné, že se hráči obou týmů chtějí o místo v základní sestavě poprat. Do prvního poločasu vstoupila aktivněji polská Termalica, která se celkem snadno dostávala na dostřel branky Tatranu. Liptovský Mikuláš v prvním poločase vesměs hrozil jen z protiútoků, ani jeden z nich ale hosté nevyužili, takže po první petačtyřicetiminutovce se šlo do kabin bez branek.

Do druhého poločasu poslal trenér polské týmu Radoslav Látal zcela novou sestavu, zatímco slovenský tým pokračoval beze změn. Začátek druhého poločasu se, co se týče průběhu hry, podobal tomu prvnímu, hráči polské Termalicy drželi míč na svých kopačkách a snažili se kombinovat a pozvolně se dostávat k brance soupeře, zatímco Tatran pokračoval po zisku míče v rychlých kolmých přihrávkách a pokusech vypracovat si šance a co nejrychleji zakončit. Až v 60. minutě došlo u Tatranu k hromadnému střídání. Šest minut po něm se dokázal střídající Abrahám po chybě v rozehrávce prosadit a Tatran tak od 66. minuty vedl 0:1. O necelých pět minut později se hostující Abrahám dokázal hlavičkou prosadit podruhé. Domácím se pak už podařilo jen snížit v 88. minutě z penalty, kdy se dokázal prosadit Bedrzycki.

Rozhovor s Radoslavem Látalem, trenérem Bruk-Bet Termalica Nieciecza

Jak hodnotíte začátek vaší přípravy?
My jste tady kousek ve Wodzisławi na soustředění, byl to náš druhý přípravný zápas, teprve se připravujeme na ligu, dneska jsme tu měli spoustu hráčů na zkoušku, takže to byl spíše přátelský zápas. Zkoušíme hráče a ještě pojedeme na další soustředění.

Termalica v uplynulém ročníků sestoupila z první polské ligy. Je vašim cílem okamžitý návrat mezi polskou elitu?
Ano, chceme se samozřejmě vrátit co nejdříve, spousta hráčů odešla, přichází noví hráči, kádr se teď tvoří nově, všechno je to v takové budovací fázi. Uvidíme, co se nám podaří, protože druhá polská liga je tročku o něčem jiném, všichni chtějí do Ekstraklasy, kádr obměňujeme a uvidíme, věřím že se na nadcházející ročník dobře poskládáme. Ale cíl je jasný – chceme se vrátit.

Obec Nieciecza, ve které tým Termalica hraje, má  750 obyvatel a stala se obcí z nejnižším počtem obyvatel, kde se první polská liga hrála. Trochu mi to připomíná české Blšany nebo Drnovice. Jaké máte v obci podmínky pro profesionální fotbal?
Blšany a Drnovice jsou poti Niecieczi ještě veliké J Podmínky ale máme vytvořeny výborně. Máme nový stadion, okolo stadionu dvě travnatá hřiště, jedno umělé, bude se budovat hřiště s vytápěním. Nesídlíme ve velkém městě jako Wasrzawa nebo Poznaň, ale podmínky jsou dobré.

Vaši trenérskou kariéru jste začínal v sousedním MKF Frýdek-Místek. Vzpomínáte si ještě na toto období – 2007 až 2009?
Na to samozřejmě nedá zapomenout, bylo to moje první angažmá, trenérovi vždy utkví v paměti  kde začínal, kam vedly jeho první trenérské krůčky. Tady ve Frýdku mi bylo dobře, přišel jsem z Baníku Ostrava, kde jsem skončil svoji fotbalovou kariéru. My jsme i Baník tehdy vyřadili z poháru, v dalším ročníku přišlo v poháru na Spartu deset tisíc diváků. Zrovna dneska jsme se s klukama bavili, že právě na Frýdek díky začátku vzpomínám opravdu hodně.

Byli jste jako klub spokojeni s organizací tohoto zápasu? Bylo to přece jen dost narychlo.
Za to bych rád Prvnímu SC Staré Město poděkoval, plány se nám změnily, takže jsme rychle hledali náhradní místo kde tento přípravný zápas odehrát . Jezdil jsem sem s Frýdkem trénovat, ale od té doby se to tady hodně změnilo, máte to tady nový a velice pěkný areál, jsme rádi, že jste nám vyšli vstříc.

Rozhovor s Jozefem Kostelníkem, trenérem MFK Tatran Liptovský Mikuláš

Jste spokojený s dnešním zápasem?
Podařilo se nám vyhrát, zahráli jsme dobrý zápas s dobrým soupeřem v pěkném prostředí, takže jsme spokojení.

Panuje s dosavadním průběhem přípravy spokojenost? Jaké máte stanovené cíle na novou sezonu ve Fortuna lize?
Jsme asi v polovině přípravy, první mistrovský zápas je na programu 17. července a jsem teď novým trenérem, tak se zároveň s hráči navzájem poznáváme, zatím to je podle plánů. V nové sezoně chceme hrát důstojnou roli v první lize a být konkurenceschopní nejlepším mužstvům na Slovensku.

Jako nováčkovi se vám to v uplynulém ročníku povedlo, skončili jste na osmém místě, taky jste ještě bojovali o Konferenční ligu, máte jako cíl umístit se ještě výše?
Víme, že pro nováčka je druhá sezona ještě náročnější než ta první, ale uděláme vše pro to, aby i tato nová sezona byla úspěšná.

Jak jste spokojený s českými hráči ve svém týmu?
Především v bráně je Sváček, to je kvalitní brankář, je tam vidět česká brankářská škola – já jsem spokojený.

V sezoně 1993-1994 a 1994-1995 jste působil jako hráč v nejslavnějším českém klubu Spartě Praha, se kterým jste získal dva mistrovské tituly. Trenérem byl Karol Dobiáš a nastupoval jste k zápasům se spoluhráči se zvučnými jmény – Martinem Frýdkem, Petrem Koubou, Pavlem Horváthem, Jozefem Chovancem, Pavlem Nedvědem. Jak na tu dobu s odstupem času vzpomínáte?
Jak jste říkal, byl to první český titul po rozdělení Československa a já jsem měl tu čest zahrát si s tak kvalitními hráči, mám na tu dobu moc hezké vzpomínky.

Bruk-Bet Termalica Nieciecua 1 : 2 (0 : 0) MFK Tatran Liptovský Mikuláš
⚽️ Branky: 82. Wiktor Biedrzycki (penalta) - 66. a 72. Patrik Abrahám

Fotografka: Tereza Vojkovská